تکنیک کاربردی تغییر دامنه سایت بدون از دست رفتن سئو

زمان انتشار:
تعداد بازدید: 1,025
حالت تمام صفحه:

سلام عزیزان وردپرسی؛
قصد دارید وب‌سایت وردپرسی خود را به دامنه‌ی جدیدی منتقل کنید؟ انتقال سایت به دامنه جدید باید با دقت بالایی انجام پذیرد زیرا که تغییر دامنه وب‌سایت می‌تواند ضربه بزرگی به سئو وب‌سایت شما وارد نماید.

شاید نتوان از نوسانات موقت سئو در هنگام انتقال سایت به دامنه جدید اجتناب کرد، اما قطعا می‌توانید تاثیر آن را به حداقل برسانید و ترافیک و رتبه خود را به سرعت بازیابی کنید.

در این آموزش وردپرس ما روشی مناسب برای انتقال سایت به دامنه جدید بدون از دست دادن سئو را به شما نشان خواهیم داد با ما همراه باشید. 🙂

مراحل تغییر دامنه بدون افت رتبه

 1. یک نسخه پشتیبان از سایت وردپرسی خود ایجاد کنید.
 2. برای دامنه جدید خود یک پایگاه داده یا دیتابیس ایجاد نمایید.
 3. فایل پشتیبان خود را در دامنه جدید استخراج کنید.
 4. ریدایرکت ۳۰۱ را برای همیشه راه اندازی کنید.
 5. در مورد تغییر به Google اطلاع دهید.

قبل از انتقال سایت به دامنه جدید به نکات زیر توجه کنید:

تغییر آدرس سایت به طور موقت بر رتبه‌بندی وب‌سایت شما در موتورهای جستجو مانند گوگل تاثیر گذاشته و باعث کاهش موقتی ترافیک وب‌سایت شما خواهد شد. البته نگران نباشید، این حالت طبیعی است و برای همه وب‌سایت‌هایی که به دامنه جدید منتقل می‌شوند اتفاق می‌افتد.

با این حال در این آموزش ما روش صحیح انتقال سایت به دامنه جدید را به شما نشان خواهیم داد. و با تنظیم مناسب ریدایرکت ۳۰۱ و آگاه ساختن موتورهای جستجو از تغییر دامنه کمک می‌کنیم تا رتبه و اعتبار وب‌سایت را به سرعت بازیابی نمایید.

بکاپ گیری از سایت

تهیه نسخه پشتیبان از وب‌سایت

برای شروع ابتدا باید یک نسخه پشتیبان کامل از کل وب‌سایت وردپرسی خود تهیه کنید که شامل تمامی بخش‌های وردپرس باشد. برای تهیه پشتیبان از وردپرس افزونه‌های زیادی وجود دارند که این عمل را به راحتی با چند اقدام ساده برای شما انجام می‌دهند.

آموزش تهیه نسخه پشتیبان در وردپرس

افزونه Duplicator نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد.

آموزش تهیه بکاپ با افزونه Duplicator

برای نصب این افزونه به بخش افزونه‌ها> افزودن رفته و از مخزن وردپرس آن را دانلود، نصب و فعال کنید. بعد از فعال سازی افزونه گزینه‌ای با نام Duplicator در بخش پیشخوان مدیریت وردپرس برای شما نمایش داده می‌شود، بر روی آن کلیک کنید. در صفحه باز شده گزینه Create a New را انتخاب نمایید. بعد از آن از شما خواسته می‌شود که برای ادامه بر روی گزینه Next کلیک کنید.

ایجاد فایل پشتیبان برای انتقال سایت به دامنه جدید

در صفحه بعد Duplicator شروع به بررسی وب‌سایت شما می‌کند. اگر همه گزینه‌ها با “Good” نمایش داده شدند بر روی گزینه Build کلیک کنید تا پشتیبان‌گیری آغاز شود.

بررسی افزونه داپلیکیتور جهت تهیه پشتیبان برای انتقال سایت به دامنه جدید

پس از پایان فرایند تهیه نسخه پشتیبان افزونه وردپرس Duplicator یک فایل نصب کننده (Installer) و یک فایل پشتیبان با نام Archive را در اختیار شما می‌گذارد، برای دانلود بر روی گزینه “One click download” کلیک کنید تا هر دو فایل در کامپیوتر شما دانلود شوند.

دانلود فایل پشتیبان جهت انتقال سایت به دامنه جدید

اکنون این دو فایل (Installer و Archive) را به هاست دامنه جدید خود منتقل کنید. با اجرای فایل Installer به صورت خودکار فایل Archive که نسخه‌ی کاملی از وب‌سایت شما هست در دامنه جدید استخراج می‌شود. اما قبل از اجرای فایل Installer شما باید یک دیتابیس برای دامنه جدید خود ایجاد کنید.

ساخت دیتابیس در هاست

ایجاد دیتابیس در CPanel برای دامنه جدید

برای ساخت دایتابیس در CPanel باید وارد مدیریت هاست خود شوید. بعد از ورود بخش “database” را یافته و بر روی گزینه “MySQL Databases” کلیک کنید.

بخش MySQL Database - انتقال سایت به دامنه جدید

در صفحه باز شده با چند اقدام ساده به راحتی می‌توانید دیتابیس جدید خود را ایجاد کنید. در ادامه توضحات لازم را خدمت شما عزیزان عرض خواهم کرد.

در ابتدا باید یک نام برای دیتابیس خود انتخاب کنید. خب برای اینکار کافیست به بخش Create New Database در این صفحه مراجعه و هر نامی که تمایل دارید به عنوان نام دیتابیس خود وارد کرده و در آخر بر روی گزینه Create Database کلیک کنید.

ساخت دیتابیس جدید برای انتقال سایت به دامنه جدید

اکنون که دیتابیس جدیدی با نام دلخواه خود ایجاد کردید باید یک یوزر و پسورد هم برای آن ایجاد کنید. بدین منظور به بخش MySQL Users Add New User مراجعه کرده و دوباره یک نام دلخواه به عنوان یوزر (نام کاربری) و یک پسورد (رمز عبور) قوی وارد کنید. البته برای ایجاد پسورد قوی می‌توانید بر روی گزینه Password Generator کلیک کرده تا یک پسور قوی برای شما تولید شود. در پایان بر روی گزینه Create User کلیک کنید.

اضافه کردن یوزر به دیتابیس

حال که نام کاربری را ایجاد کردید، باید آن را به دیتابیس خود اضافه کنید. بدین منظور به بخش Add User To Database مراجعه کرده و نام کاربری جدید را از بخش User و نام دیتابیس جدید را نیز از بخش Database انتخاب و در پایان بر روی گزینه Add کلیک کنید.

ایجاد یوزر برای دیتابیس جهت انتقال سایت به دامنه جدید

پس از کلیک بر روی گزینه Add به صفحه زیر منتقل می‌شوید، در این صفحه باز زدن گزینه ALL PRIVILEGES تمام گزینه‌ها را انتخاب و در پایان بر روی Make Changes کلیک کرده تا تغییرات ذخیره شود.

خب دیتابیس جدید شما ایجاد شد باهم به ادامه آموزش انتقال سایت به دامنه جدید می‌پردازیم.

تغییر نامه دامنه سایت

نصب فایل پشتیبان در دامنه جدید

خب حالا که دیتابیس خود را ایجاد کردید،برای تکمیل فرایند انتقال سایت به دامنه جدید با استفاده از FTP یا فایل منیجر هاست به بخش ریشه هاست یا همان Public_Html مراجعه کرده و دو فایل Installer و Archive را در آن آپلود کنید.

آپلود فایل‌های پشتیبان به هاست دامنه جدید

پس از اتمام آپلود، مرورگر خود را باز و آدرس زیر را در مرورگر وارد کنید:

http://example.com/installer.php

البته بجای example.com باید آدرس دامنه جدید خود را وارد کنید. اگر آدرس را درست وارد کرده باشید و مشکلی نباشد باید به صفحه زیر هدایت شوید.

با چهار گام کلی تمام اطلاعات سایت شما به دامنه جدید منتقل خواهد شد.

در گام اول ابتدا در این صفحه تیک گزینه “I have read accept all terms & notices” را فعال کرده و بر روی گزینه Next کلیک کنید تا فرایند استخراج فایل‌ها آغاز شود.

شروع بارگذاری نسخه پشتیبان در دامنه جدید

در گام دوم باید اطلاعات دیتابیسی که برای دامنه جدید خود ساخته‌اید را وارد کنید. اگر اطلاعات را صحیح وارد کرده‌اید بر روی گزینه Next کلیک کنید تا اطلاعات دیتابیس سایت شما در دیتابیس جدید بارگزاری شود.

اتصال نسخه پشتیبان به دیتابیس جدید برای انتقال سایت به دامنه جدید

در گام سوم Duplicator درخواست می‌کند که آدرس سایت یا مسیر نصب را بروزرسانی نمایید. البته توصیه می‌کنیم که تغییری ایجاد نکنید، چرا که Duplicator به صورت خودکار مسیری که شما دو فایل Archive و Installer را آپلود کرده بودید را تشخیص می‌دهد. اگر مشکلی نیست بر روی گزینه Next کلیک کنید.

درخواست بروزرسانی داده‌ها توسط افزونه Duplicator

در گام آخر اگر مشکلی نباشید به صفحه زیر هدایت خواهید شد. برای ورود به پیشخوان مدیریت وردپرس و بررسی سایت خود بر روی گزینه Admin Login کلیک کنید.

انتقال سایت به دامنه جدید با استفاده از افزونه Duplicator

ریدایرکت 301 سایتراه‌اندازی دائمی ریدایرکت ۳۰۱

ایجاد ریدایرکت ۳۰۱ برای حفظ کاربرها و نیز حفظ سئو بسیار اهمیت دارد.

در این مرحله از آموزش انتقال سایت به دامنه جدید به شما نشان خواهیم داد تا به راحتی کاربرها و موتورهای جستجو را که به دامنه قبلی شما مراجعه می‌کنند با انجام چند عمل ساده به صورت خودکار به دامنه جدید شما منتقل شوند.

به عبارت دیگر می‌خواهیم با هم تنظیماتی را بر روی وب‌سایت قبلی شما اعمال کنیم که از این پس هر شخصی به صفحه‌ای از دامنه قبلی شما مراجعه کرد به صورت کاملا خودکار به همان صفحه در دامنه جدید منتقل شود.

بدین منظور با استفاده از FTP یا فایل منیجر هاست فایل .htaccess را یافته و در ویرایشگر کد آن را باز کنید.

فایل .htaccess در همان صفحه‌ای که پوشه‌های wp-admin و wp-content قرار دارند وجود دارد. اگر شما این فایل را نمی‌بینید به این دلیل است که این فایل به صورت مخفی در هاست شما قرار گرفته است. برای نمایش فایل‌های مخفی در CPanel در بالای صفحه سمت راست بر روی گزینه Settings کلیک کرده و تیک گزینه Show Hidden Files (dotfiles) را فعال و بر روی گزینه Save کلیک کنید.

اگر فایل را یافتید آن را باز کنید و کد زیر را در بالاترین بخش قرار دهید.

#Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^(.*)$ http://www.newsite.com/$1 [R=301,L]

اکنون کافیست تنها آدرس دامنه جدید خود را با عبارت newsite.com در کد بالا جایگذین کرده و تغییرات را ذخیره نمایید.

پس از اعمال درست تغییرات بر روی فایل .htaccess به دامنه قدیمی خود مراجعه کنید. حالا شما باید به صورت خودکار به دامنه جدید خود منتقل شوید. اگر مشکلی وجود دارد یا تنظیمات را به درستی اعمال نکرده‌اید و یا میزبان سایت شما از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کند. برای رفع این مورد با میزبان وب‌سایت خود تماس بگیرید تا مشکل را برطرف نمایند.

تغییر ادرس در گوکل

آگاه کردن گوگل از تغییر دامنه سایت

حالا که فرایند انقال سایت به دامنه جدید کامل شده است، زمان آن رسیده که گوگل را از تغییر آدرس مطلع کنید. این عمل به گوگل کمک می‌کند تا خیلی سریعتر آدرس دامنه جدید شما را یافته و آن را در نتیجه‌های جستجو بالا بیاورد.

ابتدا باید دامنه جدید خود را در Google Search Console ثبت نمایید. برای انجام این کار می‌توانید آموزش کامل اتصال وبسایت به گوگل وبمستر تولز را در وردپرس‌یاد مشاهده کنید.

پس از آنکه دامنه جدید خود را در Search Console اضافه کردید، در منوی سمت چپ داشبورد سرچ کنسول بر روی گزینه Go to the old version کلیک کنید تا به نسخه قدیمی آن هدایت شوید.

رفتن به نسخه قدیمی Google Search Console

در این مرحله باید دامنه قبلی خود را وارد کنید. بدین منظور در بالای صفحه بر روی آیکون تنظیمات کلیک کنید و گزینه Change of Address را انتخاب نمایید.

Change of address in google search console

در صفحه بعد گوگل سرچ کنسول مراحل تغییر آدرس را به شما نمایش می‌دهد. ابتدا آدرس سایت جدید خود را از منو “Pick your new site from the list” انتخاب کنید. بعد از آن، بر روی گزینه Check کلیک کنید تا قابلیت ریدایرکت ۳۰۱ بررسی شود.

در پایان بر روی گزینه Submit کلیک کنید تا تغییر آدرس دامنه به گوگل اطلاع داده شود.

به کاربران خود درباره انتقال سایت به دامنه جدید اطلاع دهید

با اینکه شما ریدایرکت ۳۰۱ را جهت هدایت کاربرها به دامنه جدید فعال کرده‌اید، اما خوب است که این تغییر آدرس را به کاربران خود اطلاع دهید.

برای مثال با انتشار خبری مبنی بر انتقال سایت به دامنه جدید در شبکه‌های اجتماعی و یا ارسال ایمیل به کاربران می‌تواند روش خوبی برای آگاه کردن آن‌ها از این تغییر باشد.

جمع‌بندی نهایی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله برای انتقال سایت به دامنه جدید ما ابتدا یک بک آپ کلی از وردپرس و دیتابیس با استفاده از افزونه Duplicator ایجاد کرده و پس از نصب بک آپ در آدرس جدید با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ تمامی ورودی‌ها را از دامنه قبلی به دامنه جدید هدایت کردیم. در پایان هم به گوگل سرچ کنسول و کاربران درباره تغییر دامنه سایت اطلاع دادیم.

امیدواریم که آموزش انتقال سایت به دامنه جدید در وردپرس برای تغییر آدرس وب‌سایت وردپرسیتان شما را یاری کرده باشد. با این حال اگر در این آموزش نکته ابهامی وجود داشت و یا با مشکلی مواجه شدید به راحتی می‌توانید از بخش نظرات همین مطلب آن را با ما در میان بگذارید.

همچنین خوشحال می‌شویم اگر نکته‌ای را دریافتید که در این مقاله به آن اشاره نشده بود، در بخش نظرات آن را درج کنید تا دیگر دوستان عزیز از آن استفاده لازم را ببرند. با تشکر

موفق و پیروز باشد.

درباره نویسنده

3 نوشته تا کنون

پاسخ دهید

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است. در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ خواهیم داد.

دیدگاه های این نوشته

2 دیدگاه
 1. مرداچی

  مرداچی

  سلام مطلبتون بدردم خورد خسته نباشید.
  .ir خریده بودم، به ,com تغییر دادم، چون ظاهرا تبلیغات گوگل و یه سری سرویس های دیگه با آی آر کار نمیکنن

  • محمدرضا خدری

   محمدرضا خدری

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم مفید بوده واستون.
   موفق باشید…