تاثیر وجود کلمه کلیدی در دامنه وبسایت + آموزش ویدیویی

زمان انتشار:
تعداد بازدید: 727

زمان تقریبی خواندن نوشته: 2 دقیقه
حالت تمام صفحه:

کلمه کلیدی در دامنه وبسایت -Keywords In A Domain Nameسلام دوستان؛
امروز قصد داریم به یکی از ۲۰۵ فاکتور گوگل و بررسی تاثیر وجود کلمه کلیدی در دامنه وبسایت بپردازیم.

دیدگاه غلط: یک دیدگاه غلط وجو دارد که هر چیزی برای وبسایت مناسب باشد قطعا و به تنهایی می‌تواند موجب رشد شود! اما اگر به نکات زیر دقت کنید متوجه عمق این قضیه خواهید شد.
  • دنیای سئو یا بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو  با این دیدگاه عمیق، بسیار متضاد است.
  • الگوریتم های رتبه بندی گوگل به طور مداوم در حال تکامل هستند.
  • می‌توان حدس زد که هر رویکردی در زمان خاصی مناسب است.
مباحث فوق حتی قبل از راه‌اندازی وبسایت نیز باید مورد توجه قرار بگیرند. اما باز هم یک سوال همه را درگیر می‌کند که: آیا باید نام دامنه وبسایت شامل کلمه کلیدی اصلی باشد؟

کلمه کلیدی در دامنه وبسایت

اهمیت وجود کلمات کلیدی در نام دامنه به طرز چشمگیری تغییر کرده است، زیرا الگوریتم‌های موتورهای جستجو تکامل یافته‌اند. در حالی که مطمئنا مزایای داشتن کلمات هدفمند در دامنه خالی از لطف نیست، امابه اندازه قبل هم مهم نیستند. در بعضی موارد، اگر اشتباهی مرتکب شوید ممکن است رتبه‌بندی شما نیز آسیب ببیند.

 نام تجاری یا کلمات کلیدی در دامنه وبسایت؟

به آخرین وبسایت‌های که به طور مستقیم وارد شده و از آن‌ها بازدید کرده اید فکر کنید. آدرس‌هایی که کوتاه و ساده هستند بهتر به خاطر سپرده می‌شوند. که یک نام کوتاه و با نام تجاری محسوب می‌شوند.

به عنوان مثال: به این وبسایت hover.com دقت کنید چیزی مانند easyfindandbuydomainnames.com نیست. به نظر شما کدام بهتر است؟ قطعا آدرسی که راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شود.

تأثیر نام دامنه در سئو چه میزان است؟

همین موجب شد که گوگل  اقدامات لازم را برای اصلاح تاثیر کلمه کلیدی در دامنه وبسایت آغاز کند. وجود کلمه کلیدی در نام دامنه تاثیر گذار است اما چند نکته مهم وجود دارد. از جمله:

  • قبل از انتخاب دامنه بررسی کنید که این آدرس طولانی نشده باشد.
  • کاربران به راحتی بتوانند آدرس را به خاطر بسپارند.
  • به این نکته هم دقت کنید که اهمیت کدام یک (وجود کلمه کلیدی در دامنه یا به خاطر سپردن آدرس) برای شما بیشتر است سپس نام دامنه خود را انتخاب کنید.
  • وجود کلمه کلیدی در نام دامنه خالی از لطف نیست اما به اندازه قبل هم آن میزان اهمیت را ندارد.

در اینجا یک ویدیو از مهندس محترم گوگل، مت کاتز می‌بینید که تمامی موارد را به وضوح بررسی کرده است.

 دامنه با کلمه کلیدی یا بدون کلمه کلیدی؟ کدام یک برای سئو بهتر است؟

همان‌طور که کاتز توضیح می‌دهد، کلید داشتن یک وبسایت با رنک خوب، داشتن کلمات کلیدی خاص در بخش‌های مناسب و بهتر از آن داشتن محتوای عالی برای کاربران است. وجود کلمه کلیدی در دامنه وبسایت هنوز هم اهمیت دارد، اماوجود یک فاکتور به تنهایی اثر بخش نیست!
توصیه می‌شود به جای آن بر آدرسی تمکز کنید که در خاطر بماند.

مزیت وجود کلمه کلیدی در دامنه وبسایت

به عنوان مثال وبسایتی با آدرس avalamp.com را فرض کنید. lamp کلمه کلیدی این دامنه است. این کلید واژه یک مزیت است چون در هرجایی این آدرس به وبسایت شما لینک داده شود مشخص است که حیطه فعالیت این وبسایت لامپ است.
به این ترتیب، این رویکرد را تنها زمانی می‌توانید استفاده کنید که یک کلمه کلیدی را به شیوه‌ای مناسب مانند مثال بالا پیدا کنید؛ در غیر این صورت، دامنه شما به یک عبارت طولانی و زشت تبدیل می‌شود.
در نهایت، مهمترین چیز به‌خاطر سپردن دامنه در ذهن کاربران است. وقتی که وبسایت دارای محتوای عالی باشد و کاربران مرتبا به آن سربزنند قطعا مورد توجه موتورجستجو هم قرار می‌گیرید.

جمع‌بندی نهایی

گزینه اصلی در انتخاب نام دامنه، سهولت استفاده و سادگی آن است. به جای داشتن آدرس اینترنتی مانند ۱۳۴٫۲۷٫۱۲۳٫۱۲، نامی را ثبت کنید که کاربران بتوانند آن را به یاد داشته باشند. به همین دلیل است که نباید به صورت ۱۰۰ درصد بر موتورهای جستجو متمرکز شوید بلکه به کاربران و تجربه کاربری هم دقت کنید. به این صورت احتمال بازگشت کاربران به وبسایت بیشتر خواهد بود. در نهایت می‌توان گفت که دو انتخاب دارید که کاملا سلیقگی هستند:

  1. آدرسی را با کلمه کلیدی اصلی انتخاب کنید که یکی از فاکتورهای سئو نیز هست. (دقت کنید تاثیر این فاکتور خیلی کمتر از گذشته شده.)
  2. آدرسی را بدون کلمه کلیدی انتخاب کنید اما کاربرپسند و کوتاه و بیاد ماندنی باشد. (این امر نیز خالی از لطف نیست.)

در نهایت می‌توان گفت تمام این موارد سلیقگی بوده و هر دو روش مزیت‌های خاص خود را دارند.

در ادامه مقوله آموزش سئو وردپرس فاکتورهای زیر نیز حايز اهمیت هستند.

موفق باشید. 🙂

درباره نویسنده

76 نوشته تا کنون
فارغ‌التحصیل رشته آی‌تی. کارشناس آی‌تی وردپرس‌یاد
✍باتمام علاقه‌ای که به دنیای آی‌تی داشتم با وردپرس آشنا شدم و اکنون تمام تلاشم برای تهیه آموزش‌های کاربردی و کمک به علاقه‌مندان دنیای بزرگ وردپرس است.

پاسخ دهید

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است. در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ خواهیم داد.

دیدگاه های این نوشته

دیدگاهی برای این نوشته وجود ندارد.