۴ تکنیک کاربردی برای ساخت پسورد قوی

زمان انتشار:
تعداد بازدید: 1,787

زمان تقریبی خواندن نوشته: 3 دقیقه
حالت تمام صفحه:

ساخت پسورد قوی strong-passwordسلام دوستان؛
امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و افزایش وسیع ثبت‌نام‌های اینترنتی و شخصی‌سازی‌ها و… در هر جایی که وارد می‌شویم باید یک حریم خصوصی و امن داشته باشیم. این حریم با اقدامات امنیتی پوشش داده می‌شود و انتخاب پسورد قوی و نام کاربری مناسب یکی از این گزینه‌ها است. اما چالش اینجاست که:

  • چطور پسورد بسازیم؟
  • چگونه این همه پسورد را فراموش نکنیم؟!

در این آموزش از وردپرس یاد قصد داریم به ساخت پسورد قوی و روش‌های ذخیره رمزهای عبور بپردازیم.

ساخت پسورد قوی

با توجه به اینکه روش‌های متنوعی برای نفوذ و هک پسوردها وجود دارد انتخاب پسورد قوی بسیار حائز اهمیت است. چندین تکنیک وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان پسوردی قوی و امن داشت.

چالش اول: رمزهای عبور ضعیف و درگیری با حملات Brute Force

پسوردها اصولا باید انقدر قوی باشند که غیر قابل پیش‌بینی بوده و به راحتی شناسایی نشوند. بخش عظیمی از امنیت، با پسوردها در ارتباط است. برخی ربات‌ها تنها با هدف کشف پسوردها ساخته می‌شوند. و اگر رمز عبور ضعیفی داشته باشید احتمالا قربانی حملات Brute Force خواهید شد.

✍?بیشتر بدانید:

ویژگی‌های رمز عبور خوب

ساخت پسورد قوی -security

سوال: رمز عبور خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای ساخت پسورد قوی چندین تکنیک وجود دارد که در ادامه به بررسی تک تک آن‌ها خواهیم پرداخت.

  1. عدم استفاده از رمز عبور ساده و قابل‌ پیش‌بینی
  2. توجه به طول پسورد
  3. ساخت پسوردهای پیچیده
  4. ساخت رمز عبور تک و غیر تکراری

رمز عبور ساده و قابل پیش‌بینی

رمزهای عبور مانند اعداد ساده یا پسوردهای قابل پیش‌بینی مثل اعدادی که اکثر افردا وارد می‌کنند مفید نیست. رمزهایی مثل ۱۲۳۴ یا abcd و یا هر ترکیب قابل پیش‌بینی از اعداد و حروف خیلی راحت قابل حدس زدن است. استفاده از تاریخ تولد یا نام و اطلاعاتی از این قبیل کار درستی نیست و خیلی واضح قابل حدس زدن است.

ساخت پسورد قوی -simple password

طول رمز عبور

طول پسورد بسیار مهم است. از رمزهای عبور کوتاه استفاده نکنید. احتمال حدس رمز عبور کوتاه خیلی زیاد است. هر چقدر از کاراکترهای بیشتر استفاده کنید و ترکیب اعداد و حروف را به کار بگیرید احتمال حدس زدن رمز کاهش می‌یابد. این‌گونه می‌توان یک پسورد قوی ساخت.

ساخت پسورد قوی -Strong password features

پسوردهای پیچیده

همان‌طور که گفتیم پیچیدگی یکی از ویژگی‌های رمز عبور قوی است. استفاده از کاراکترهای ویژه و ترکیب حروف کوچک و بزرگ و اعداد باعث می‌شود رمز عبور قوی گردد. مانند: E(Tk٪&*2mYs  که ترکیبی از تمام کاراکترها است. انتخاب رمز به شرایط نیز بستگی دارد. در برخی موارد استفاده از یک‌سری کاراکترها غیر مجاز است. از ترکیب کاراکترهای مجاز استفاده کنید تا بتوانید پسورد قوی و پیچیده‌ای بسازید.

ساخت کلمه عبور منحصربه فرد و یونیک

ساخت پسورد قوی -Unique password

برای ساخت پسورد قوی همیشه باید یک کلمه عبور تک و خاص و اصطلاحا یونیک ایجاد کنید. رمز عبوری که علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده تک باشد. در هیچ‌جای دیگری این رمز را استفاده نکنید. برای هر بخش یک رمز ویژه در نظر بگیرید و به گونه‌ای آن را طراحی کنید که کاملا اختصاصی باشد. چون در صورت هک شدن رمز عبور شما، سایر حساب‌های شما نیز به راحتی قابل دسترسی خواهند بود.

نکته مهم: به هیچ وجه از رمزهای عبور تکراری استفاده نکنید.

چالش دوم: چگونه این همه پسورد را فراموش نکنیم؟!

به خاطر سپردن تمامی پسوردها کار سختی است. به علاوه اینکه اگر برای هر جایی یک رمز عبور منحصر به فرد ایجاد کنیم به یاد داشتن همه رمزهای عبور کار دشواری خواهد شد. اما برای این مورد هم راه‌حلی وجود دارد.

ساده‌ترین کار استفاده از برنامه‌های مدیریت رمزهای عبور مانند LastPass است. این‌گونه برنامه‌ها رمزهای عبور را در مکانی نگه‌داری می‌کنند. همچنین می‌توان به صورت دستی مکانی را برای ذخیره سازی رمزهای عبور در نظر گرفت. اما استفاده از برنامه‌های مدیریتی حرفه‌ای‌تر و ساده‌تر است.

ساخت پسورد قوی -Steal_password

جمع‌بندی نهایی

یکی از لایه‌های امنیتی استفاده از رمزهای عبور است. برای افزایش سطح ایمنی باید از رمزهای عبور خوب و قدرتمندی استفاده کرد که کمترین احتمال فاش شدن و حدس زدن را دارند. اما سوال اینجاست که چگونه پسورد بسازیم؟ ویژگی‌های یک پسورد قوی چیست؟ و…

  • برای ساخت یک رمز عبور امن باید از کاراکترها در کنار اعداد استفاده کرد.
  • رمزهای عبور طولانی قوی‌تر هستند.
  • تکرار رمزهای عبور در بخش‌های مختلف یک اشتباه بزرگ است.
  • رمز عبور خوب غیر قابل پیش‌بینی و پیچیده است.

به کمک تکنیک‌های ذکر شده و رعایت آن‌ها قادر به ساخت پسورد قوی و غیر قابل نفوذ خواهید بود.

موفق باشید. 🙂

درباره نویسنده

76 نوشته تا کنون
فارغ‌التحصیل رشته آی‌تی. کارشناس آی‌تی وردپرس‌یاد
✍باتمام علاقه‌ای که به دنیای آی‌تی داشتم با وردپرس آشنا شدم و اکنون تمام تلاشم برای تهیه آموزش‌های کاربردی و کمک به علاقه‌مندان دنیای بزرگ وردپرس است.

پاسخ دهید

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است. در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ خواهیم داد.

دیدگاه های این نوشته

دیدگاهی برای این نوشته وجود ندارد.