مشاهده گزارشات خطا جهت عیب یابی وردپرس

زمان انتشار:
تعداد بازدید: 255

زمان تقریبی خواندن نوشته: 1 دقیقه
حالت تمام صفحه:

عیب یابی وردپرس - worpress problemsسلام دوستان؛
هنگام کار با وردپرس شاهد بروز خطاهای متفاوتی هستیم. یک اعلان راهنما یا نشانه‌ای که بتواند ما را در بررسی و رفع مشکل راهنمایی کند بسیار مفید خواهد بود. این امکان خطایابی در وردپرس اصطلاحا حالت دیباگ نام دارد. با فعال سازی حالت دیباگ وردپرس و مشاهده گزارشات خطا در وردپرس قادر خواهید بود به صورت ساده‌تری نسبت به رفع خطاها و عیب یابی وردپرس اقدام کنید.

عیب یابی وردپرس

مایلید خطاهای وردپرس را در فایل wp-config.php وردپرس تنظیم کنید؟ فایل wp-config در وردپرس نه تنها تنظیمات سایت وردپرسی را کنترل می کند، بلکه یک ابزار بسیار مفید برای کمک به یافتن و رفع خطاها است. این فایل بخش‌های متعددی دارد که هرکدام وظیفه خاصی را انجام می‌دهند. می توان گفت این فایل جزء پیکربندی‌های مهم وردپرس است.

چه زمانی نیاز به تنظیم حالت دیباگ در wp-config.php داریم؟!

همان طور که ذکر کردیم wp-config.php فایل پیکربندی وردپرس است. که حاوی تنظیمات مهم وردپرس می‌باشد. این فایل شامل تنظیمات اتصال به پایگاه‌داده وردپرس، پیشوند جداول پایگاه‌داده، ایجاد کلید های تأیید اعتبار، کلیدهای امنیتی وردپرس، تنظیمات فعال کردن دیباگ و خطایابی وردپرس و… است.به غیر از تنظیمات وردپرس، فایل wp-config می تواند برای تعریف چندین پارامتر دیگر نیز استفاده شود. همچنین می تواند حالت اشکال زدایی وردپرس را فعال و خطاهای وردپرس را ذخیره کند.
این قابلیت به شما کمک می کند خطاهای وردپرس را با شناسایی افزونه ها یا اسکریپت هایی که باعث بروز آنها می شود رفع کنید.
به این ترتیب، بیایید نگاهی به چگونگی فعال کردن و راه اندازی خطایابی وردپرس در فایل wp-config بدهیم.

راه اندازی گزارش‌های خطا در وردپرس

این راه اندازی سیستم عیب یابی وردپرس بسیار ساده و شامل دو مرحله زیر است. برای غیر فعال سازی حالت دیباگ نیز قطعه کد را در حالت خاموشی قرار می‌دهیم.

  • یافتن فایل wp-config.php
  • افزودن کد فعال سازی حالت دیباگ وردپرس

ابتدا باید فایل wp-config.php خود را ویرایش کنید. با استفاده از یک برنامه FTP یا از طریق بخش مدیریت فایل‌ها در cPanel به وب‌سایت وردپرسی خود دسترسی پیدا کنید.

عیب یابی وردپرس -edit wp-config file

فایل wp-config.php را در دایرکتوری ریشه وب سایت خود پیدا کنید. فایل را در یک ویرایشگر متنی باز کنید قسمتی که در آن عبارت That’s all, stop editing! Happy blogging ’ را نوشته بیابید. قطعه کد زیر را دقیقا یک خط قبل از عبارت یافت شده، اضافه کنید.

define( 'WP_DEBUG', true );

ممکن است این کد در فایل wp-config.php شما موجود و به اشتباه تنظیم شده باشد. در این مورد، فقط باید آن را به درستی تغییر دهید.
این خط به تنهایی حالت اشکال زدایی وردپرس را فعال می‌کند. با این حال، اگر قصد دارید که خطاهای وردپرس و هشدارها را در داخل منطقه مدیریتی وردپرس مشاهده کنید و قصد دارید این گزارشات ثبت شوند، باید قطعه کد زیر را در فایل wp-config.php خود زیر خط WP_DEBUG اضافه کنید.

define ('WP_DEBUG_LOG'، true)؛

فراموش نکنید که تغییرات ایجاد شده را ذخیره کنید و فایل wp-config.php را به وب سایت خود آپلود کنید.

بررسی گزارش‌‌های خطا در وردپرس

۱- بازبینی سایت: برای مشاهده گزارش خطاهای وردپرس ابتدا باید سایت وردپرسی خود را بازبینی کنید و به صفحاتی که منجر به بروز به اعلان و هشدارها شده اند، دسترسی داشته باشید.
۲- مراجعه به cPanel: پس از آن، باید با استفاده از یک برنامه سرویس‌گیرنده FTP یا مدیرت فایل‌ها به cPanel وب‌سایت خود متصل شوید.
۳- یافتن فایل debug.log: به پوشه wp-content بروید و در داخل آن فایلی با نام debug.log را پیدا کنید.
عیب یابی وردپرس - debug log
می‌توانید این فایل را دانلود، مشاهده یا ویرایش کنید. این فایل شامل تمام خطاهای وردپرس، هشدارها و اعلان‌هایی است که در سیستم رخ داده‌اند. با بررسی و مشاهده این گزارش‌ها می توانید اقدام به خطایابی وردپرس کنید.
مانند تصویر زیر:
عیب یابی وردپرس - errors php
امیدواریم که این مقاله و نحوه تنظیم گزارش‌های خطای وردپرس در فایل WP-Config به شما در رفع و تشخیص ارورهای وردپرس کمک کند.
موفق باشید. 🙂

درباره نویسنده

72 نوشته تا کنون
فارغ‌التحصیل رشته آی‌تی. کارشناس آی‌تی وردپرس‌یاد 😊
✍باتمام علاقه‌ای که به دنیای آی‌تی داشتم با وردپرس آشنا شدم و اکنون تمام تلاشم برای تهیه آموزش‌های کاربردی و کمک به علاقه‌مندان دنیای بزرگ وردپرس است.

پاسخ دهید

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است. در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ خواهیم داد.

دیدگاه های این نوشته

دیدگاهی برای این نوشته وجود ندارد.